ITU-studerende hjælper virksomheder med digital innovation 🧑💻✨
I går løb årets 𝘾𝙖𝙨𝙚 𝙁𝙖𝙞𝙧 af stablen på ITU. Her mødtes 200 studerende med virksomheder inden for bl.a. rådgivning, finans og den maritime sektor for at skabe forbindelser og diskutere muligheder for samarbejde.
Virksomhederne stillede op med cases fra deres organisation, som de studerende kan arbejde med løsninger på – bl.a. i faget 𝙋𝙧𝙤𝙘𝙚𝙨𝙨 𝙄𝙣𝙣𝙤𝙫𝙖𝙩𝙞𝙤𝙣 på kandidatuddannelsen Digital Innovation & Management.
Her er målet at identificere organisatoriske udfordringer, som kan løses ved hjælp af digital innovation eller automatisering.
...Og det var der i den grad interesse for! 🤗
Virksomhederne medbragte et hav af gode cases, og der blev indgået mange lovende forbindelser, som forhåbentlig kan føre til prototyper og inspiration – og måske i sidste ende konkrete løsninger hos de deltagende virksomheder.
🌊 Jenny Braat, direktør i Danske Maritime (Danish Maritime), rammesatte dagens tema med en spændende keynote om det stigende behov for digital innovation i den maritime sektor 🧑💻📈
Vi siger tak til alle deltagere – både virksomheder og studerende! 🙏